THE city of Swansea Aquatics hosted its 2019 club championships at Freedom Leisure – Penlan Leisure Centre on the 21st and 22nd of September.

Swansea swimmers impressed with 250 plus swimmers taking part in the event and putting in a promising performance in the two day competition.

Hayley Baker Head coach of Swansea Aquatics said: “It was a great two days to meet the swimmers of all ages. They showed great team spirit working hard with their coaches and turning out great performances.

“We are seeing a great team utility from swimmers in our first group, academy bronze all the way up to swimmers in Swim Wales National Performance Centre.

“We are lucky enough to have swimmers like Dan Jarvis, Commonwealth silver medalist, [coached by Adam Baker and Stuart McNarry].

“Our competition, over the day competition, has competed for some of our newest members who come local Learn-To-Swim programmes across Swansea and the local area to compete.”

Hayley went on to say: “The club has fantastic support from our coaches, officials and an army of volunteers who do a fantastic job in the background making this competition and day to day running of the club operate so well.”

With the club making big waves of late, the coaching team has been recognized for their achievements.

Hayley Baker has been selected onto the Swim Wales Coaching Development Programme for Gold Pathway. Hayley will be involved in attending international meets and with the leading national training delivery over the course of the year. There will be guidance from coaches from other pathway programmes in the National Coaching Pathway.

Sam Jones [Assistant Head Coach], Rhys Thomas-Burgess [Performance Coach] and Oliver Tennant [Performance Coach]  were selected for the bronze group to lead the national skills squad and to raise and inspire the next generation of swimmers coming through the Welsh setup.

Swimming Results:

Girls:

7 and under age group: Cadi Evans 25m Backstroke, 25m Breaststroke, Lina Award 25m Freestyle

8 Years age group: Evi Evans 50m Butterfly, 25m Butterfly, Jessica Arnold 25m Backstroke, 50m Freestyle, 25m Freestyle, Georgie bo Davies 100m I.M., 50m Backstroke, 50m Breaststroke, Freya Burns 25m Breaststroke.
9 Years Age Group: Rebecca Del Sol-Gonzalez: 200 I.M., 100m Breaststroke, 200m Freestyle, 50m Freestyle, 100m Butterfly, 200m Breaststroke, 50m Breaststroke, 100m Freestyle, Cora-leigh Coffey 50m Butterfly, 100m Backstroke, 50m Backstroke, Sophie Brandon 25m Backstroke, 100m I.M., 25m Breaststroke, 25m Freestyle, 25m Butterfly.
10 Years Age Group: Libbie Geach: 200 I.M., 100m Backstroke, 200m Butterfly, 200m Freestyle, 50m Freestyle, 100m Butterfly, 200m Breaststroke, 200m Backstroke, 100m Freestyle, Libby Hale 50m Butterfly, 100m Breaststroke, 50m Backstroke, 50m Breaststroke, Anna Liu 25m Backstroke, 100 I.M., 25m Freestyle.
11 Years Age Group: Holly Tucker: 200 I.M. 50m Butterfly, 100m Breaststroke, 200m Freestyle,50m Freestyle, 50m Backstroke, 100m Butterfly, 200m Breaststroke, 400m Freestyle, 50m Breaststroke, 100m Freestyle, Isabelle David 100m Backstroke, Nicole Farcas 200m Butterfly, 400 I.M, Lucy Ley 200m Backstroke.
12 Years Age Group: Porsche Demery: 200 I.M., 200m Freestyle, 50m Backstroke, 100m Freestyle, Sophie Peters 50m Butterfly, 200m Butterfly, 400 I.M, 200m Backstroke, Charlotte Smart 100m Backstroke, Maddy Sivak 100m Breaststroke, 50m Freestyle, 200m Breaststroke, 50m Breaststroke, Gemma Hale 100m Butterfly, 400m Freestyle.
13 Years Age Group: Sienna Burgess 200 I.M.,100m Breaststroke, 50m Freestyle, 50m Backstroke, 200m Breaststroke, Kara Pritchard 50m Butterfly, 100m Backstroke, 200m Freestyle, 100m Butterfly, 200m Backstroke, 100m Freestyle, Amelia Clarke 400 I.M, 50m Breaststroke, Holli Jones 400m Freestyle.
14 Years Age Group: Jessica Dickinson 200 I.M., 50m Butterfly, 400m Freestyle, 100m Freestyle, Louisa Renkes 100m Backstroke, Ruby Lloyd 200m Butterfly, 200m Freestyle, 400 I.M., 50m Butterfly, 200m Backstroke, Angelica Davis-Amos 100m Breaststroke, 50m Freestyle, 50m Backstroke, Maia Wilkins 200m Breaststroke, 50m Breastroke.
15 Years Age Group: Hannah Gallagher 200 I.M., 100m Breaststroke, 200m Freestyle, 200m Breastroke, Chloe Pritchard 50m Butterfly, 50m Freestyle, 100m Backstroke, 50m Backstroke, 100m Butterfly, 100m Freestyle, Charlotte Howells 200m Butterfly, Hannah Peter 400 I.M., 50m Breaststroke, Chloe Protheroe 400m Freestyle, Caitlin Evans 200m Backstroke.
16 Years and Over Age Group: Jasmine Nicholls 200 I.M. 50m Butterfly, Ffion Jones 100m Backstroke, 50m Backstroke, 200m Backstroke Laura Hawkins 100m Breaststroke, 200m Breaststroke, Elizabeth Arnold 200m Freestyle, 50m Freestyle, 100m Freestyle, Niamh Jones 400m Freestyle, 50m Breaststroke.

Boys

7 Years and Under Age Group: Harry Banner 25m Backstroke, Rory Johns 25m Breaststroke, 50m Freestyle, 25m Freestyle, 50 Backstroke, 25m Butterfly.
8 Year Age Group: Keyne Demery 50m Butterfly, 25m Backstroke, 100 I.M., 50m Freestyle, 25m Freestyle, 50m Backstroke, 50m Breaststroke, Herbie Smith 25m Breastroke, Oliver Hale 25m Butterfly.
9 Years Age Group: Peidong Huany 50m Butterfly, 100m Backstroke, 50m Freestyle, Ryan Magsino 25m Backstroke, 25m Freestyle, 50m Breaststroke, Parry McKenzie 25m Breaststroke, 25m Butterfly, Steffan Rucarean 50m Backstroke, Zach Cundy 100m Freestyle.
10 Years Age Group: Owen Twigger: 200 I.M., 50m Butterfly, 100m Backstroke, 100m Breaststroke, 200m Freestyle, 200m Breaststroke, Graydon Jones 25m Backstroke, 25m Breaststroke, 25m Freestyle,  25m Butterfly, Jack Arnold 50m Freestyle, 50m Backstroke, 100m Freestyle.
11 Years Age Group: Oliver Gillett: 200 I.M., 50m Butterfly, 100m Backstroke, 200m Freestyle, 50m Freestyle, 50m Backstroke, 100m Butterfly,  400m Freestyle, 100m Freestyle, Logan Temple 100m Breaststroke, Abdullah Aldalati 400m I.M., Fenn Sellick 200m Breaststroke, 200m Backstroke.
12 Years Age Group: Christophe Swinton: 200 I.M., 100m Backstroke, 100m Breaststroke, 200m Breaststroke, 100m Freestyle, Yassin Mohammed 50m Butterfly, Henry Clark 200m Freestyle, 400m Freestyle,  Ellis Morgan 50m Freestyle, 50m Backstroke.
13 Years Age Group: Dairhys Leckonby 200 I.M., 50m Butterfly, 200m Butterfly, 200m Freestyle, 50m Freestyle, 50m Backstroke, 100m Butterfly, 400m Freestyle, Rhys Thomas 100m Backstroke, 200m backstroke, 100m Freestyle, Rhys Magsino 100m Breaststroke, 200m Breaststroke.
14 Years Age Group: Harry Hewitt 200 I.M., 400m I.M., 400m Freestyle,  Maximus Burkett 50m Butterfly, 200m Butterfly, 100m Butterfly, 200m Backstroke, Aneurin Davies 100m Backstroke, 100m Breaststroke, 200m Freestyle, 50m Backstroke, 200m Breaststroke, 100m Freestyle, Thomas Hedge 50m Freestyle.
15 Years Age Group: Dylan Lewis 200 I.M., 100m Backstroke, 50m Backstroke, 400m Freestyle, 200m Backstroke, Antonio Rodriguez 50m Butterfly, 200m Butterfly, 200m Freestyle, 50m Freestyle, 400m I.M., 100m Butterfly, 100m Freestyle, Aaron Cobley 100m Breaststroke, 200m Breaststroke.
16 Years and Over Age Group: Lewis Fraser 200 I.M., 200m Butterfly, 50m Backstroke, 200m Breaststroke, 100m Freestyle, Harry Turner 50m Butterfly, Liam White 100m Backstroke, William Dwyer 100m Breaststroke, Daniel Jervis 200m Freestyle,400 I.M., 100m Backstroke, 400m Freestyle,  200m Backstroke, Charlie Hopkins 50m Freestyle.

Picture: City Of Swansea Aquatics Swimmers medallists’ – courtesy of Sam Jones.

For More Hyperlocal News Stories Click on the Banner
, , ,
Similar Posts
Latest Posts from Wales News Online